Ochotnicza Straż Pożarna

w Oleszycach

     www.osp.oleszyce.org

    .:: strona główna  :  kontakt  :  dodaj do ulubionych  :  startuj z nami ::.     


 

Ochotnicza Straż Pożarna

Główna
Aktualności
Patron
Kronika
Historia
Sztandar
Organizacja
Prasa
Zarząd
Członkowie
Statut
MDP
KSRG
Zagrożenia
ZOSP RP
Szkoły
Muzea
Sprzęt
Remiza
LPAD
Przeszkolenie
Zawody
Imprezy
Akcje, interwencje
Osiągnięcia
OSP w gminie
Zarząd gminny OSP
Pliki
Humor
Księga, Forum, Galeria
Ratownictwo medyczne
Poradnik strażaka
Złota rączka
Nasza-klasa
Gry komputerowe
Linki
Kontakt
Aktualizacje
Sponsorzy !!
Redakcja, Nota prawna
 
 

 

  HISTORIA >> Powstanie jednostki

 

        Początek istnienia OSP w Oleszycach przyjęto na podstawie opowiadań najstarszych mieszkańców naszego miasta, według których był to rok 1875, kiedy to powstały pierwsze zalążki organizacji strażackiej (ustawa z dnia 15 listopada 1867r.).

 

Najpierw były to Pogotowia Pożarne następnie Straż Ogniowa, a od 1882r. Ochotnicza Straż Pożarna, która od tego momentu funkcjonuje jako zorganizowana jednostka.

  

Pierwszym założycielem, a zarazem naczelnikiem OSP był Koziej Józef, chorążym natomiast Czyrak Józef. Wyposażenie OSP Oleszyce wyglądało następująco:

       - 1 beczka drewniana 200 l,

       - kilka wiader drewnianych i konwi.

 

Defilada OSP w dniu 3 maja 1938 r.

 

     Pierwsza remiza drewniana wybudowana była w pobliżu rzeki Przerwa przy ulicy Zamkowej. W tamtym okresie w przypadku powstania pożaru mieszkańcy, którzy mieszkali najbliżej remizy zobowiązani byli do dostarczenia furmanek i koni do podwożenia wody do miejsca pożaru.

 

    Po wielkim pożarze Oleszyc, który miał miejsce w 1901r. w wyniku, którego Oleszyce niemal doszczętnie spłonęły, ówczesne władze zakupiły pierwszą sikawkę ręczną i kilkadziesiąt metrów węży parcianych. Sprzęt ten służył do wybuchu I wojny światowej. Naczelnikiem OSP w Oleszycach był wówczas Koziej Antoni.

     Okres w latach 1914 – 1923 był dla miejscowej straży okresem bardzo trudnym. W okresie tym miasto „trawione” było przez liczne pożary, a posiadany wówczas sprzęt był wielce niewystarczający w stosunku do potrzeb.

     Od 1924r. następuje znacznie lepszy okres dla funkcjonowania OSP Oleszyce. W roku tym na prezesa OSP wybrano księcia Józefa Sapiehę, naczelnikiem zaś został Czyrak Władysław, sekretarzem Babicki Antoni, trębaczem Czurylewicz Michał. Władze miasteczka doświadczeni przez kilka lat nieustannych pożarów zakupują pierwszą motopompę „Flader” M–400 oraz kilkadziesiąt metrów węży pożarniczych.

Opracowano na podstawie materiałów z archiwów prywatnych.

 

 
dodał: dh Piotr J.
 
 

Historia

Powstanie jednostki
Statut z roku 1885
Lata 1927 - 1935
Lata 1939 - 1975
Lata 80-te i obecnie
Stare fotki

 

© 2004 www.osp.oleszyce.org  Wszelkie prawa zastrzeżone.